خدمت میکروسکوپ نوری - فلورسانس

آزمایشگاه میکروسکوپ نوری - فلورسانس
درباره خدمت:
آزمایشگاه میکروسکوپ نوری - فلورسانس پژوهشگاه ابن سینا مجهز به دو میکروسکوپ نوری-فلورسانس مستقیم (upright) و معکوس (invert) می باشد و محققین و دانشجویان را برای مشاهده و عکسبرداری از نمونه های سلولی و بافتی که بر بسترهای متداول اسلاید یا ظروف کشت قرار گرفته اند، یاری می رساند.
از آنجاییکه نمونه های سلولی و بافتی به جهت شفاف بودن، کنتراست زیادی ندارند بنابراین تصویر مشاهده شده جزییات قابل افتراق و قابل استنادی را نشان نمی دهند، لذا شیوه های متنوع رنگ آمیزی اجزا سلول یا بافت برای ایجاد کنتراست و نمایش جزییات نمونه، طراحی و توسعه یافته اند. در ضمن باید توجه داشت که نوع پروتکل رنگ آمیزی سلول یا بافت تعیین کننده استفاده از حالت نوری یا فلورسانس میکروسکوپ می باشد. بدین ترتیب برای مشاهده و عکسبرداری نمونه هایی که با روشهای شیمیایی-کروموژن (روشهای سایتوشیمی و هیستوشیمی) رنگ آمیزی می شوند با بخش نوری این میکروسکوپ ها قابل عکسبرداری خواهند بود. نمونه هایی که با استفاده از فلوروکروم ها و طبق پروتکل های ایمنوفلورسانس رنگ آمیزی شده اند، برای مشاهده و عکسبرداری نیازمند امکانات بخش فلورسانس میکروسکوپ می باشند.


1- میکروسکوپ مستقیم (upright) نوری و فلورسانس Olympus-BX51 مجهز به دوربین بسیار حساس DP71 می باشد.
لازم به یادآوری است که جهت مشاهده با میکروسکوپ upright، نمونه ها بایستی بر روی اسلاید شیشه ای تهیه شده باشد.    1. در مورد نمونه هایی که به روش شیمیایی رنگ شده و با چسب ®Entellan مانت شده باشند با حالت نوری میکروسکوپ قابل مشاهده و عکسبرداری هستند و لام ها مراقبت های ویژه­ نمونه های فلورسانس را نیاز ندارند.
    2. در مورد نمونه های فلورسانس که بر روی اسلاید شیشه ای تهیه شده اند، معمولا از مانتینگ PBS-Glycerol 50/50 استفاده کرده و برای پرهیز از خشک شدن اسلایدها درون جعبه های پلاستیکی غیر قابل نفوذ نور، با کمی آب در کف آن جهت تامین رطوبت و نگهداری در سرمای بین 4 الی 8 درجه سانتیگراد، که در بهترین شرایط تا یک هفته قابل نگهداری خواهند بود.
در ضمن در مورد بخش فلورسانس میکروسکوپ به اطلاع می رساند که نور تولید شده توسط لامپ جیوه میکروسکوپ با استفاده از فیلترهایی در محدوده میانگین طول موج­های 366، 477، 546 و 579 نانومتر، می تواند طول موج های ذکر شده را برای تهییج (excitation) فلوروکروم­های مورد نظر فراهم نماید.در جدول زیر نمونه فلوروکروم های قابل تهییج را در مقایسه با فیلترهای اختصاصی مورد نظر مشاهده می کنید.عدسی های این میکروسکوپ با بزرگنمایی های ×4، ×10، ×20، ×40 و ×100 قابل استفاده می باشند.

2- میکروسکوپ معکوس (invert) نوری و فلورسانس Olympus- CKX41 مجهز به دوربین بسیار حساس DP71
نمونه های سلولی در داخل پلیت یا فلاسک کشت سلولی قابل مشاهده و عکسبرداری در دو بخش نوری و فلورسانس خواهند بود. عدسی های این میکروسکوپ با سه بزرگنمایی ×4، ×10 و ×40 قابل استفاده می باشند. در ضمن این میکروسکوپ مجهز به دو فیلتر در طول موج­های با میانگین 477 و 546 نانومتر برای تهییج (excitation) فلوروکروم­های مورد نظر می باشد.
این آزمایشگاه دارای سابقه طولانی و موفق در عکسبرداری از نمونه های سلولی جانوری، گیاهی و نمونه های سنتتیک شفاف برای حداکثر قدرت تفکیک 500 نانومتر می باشد.


در ادامه عکس های مختلفی که جهت پروژه های گوناگون تهیه شده، قرارداده شده است.
1- عکس های تهیه شده به کمک میکروسکوپ مستقیم (upright) Olympus-BX51
2- عکس های تهیه شده به کمک میکروسکوپ معکوس (invert) Olympus-CKX41

مشخصات مسئول فنی و کارشناس مسوول و اطلاعات تماس:
  • مسئول آزمایشگاه: دکتر ابراهیم میرزادگان، دکتری مهندسی بافت PhD
ایمیل:
  • کارشناس آزمایشگاه: ژامک پهلوان زاده، کارشناسی ارشد رشته زیست شناسی سلولی و مولکولی
ایمیل:
شماره تماس : 02122432020 - داخلی 205
آزمایشگاه مرکزی فلوسیتومتری در طبقه اول پژوهشگاه ابن سینا واقع در دانشگاه شهید بهشتی قرار دارد.
تقویم کاری شنبه تا چهارشنبه ساعت 16-8
خط مشی تست یا خدمت با تعیین هزینه ها: با توجه به نوع نمونه و شرایط آزمون درخواستی متغیر خواهد بود.
لذا در پاسخ به اولین تماس متقاضی هزینه انجام آزمون اعلام می گردد.
*حداقل 48 ساعت قبل از ارسال نمونه با کارشناس آزمایشگاه هماهنگی صورت پذیرد

راهنمای استفاده از دستگاه میکروسکوپ فلورسانس


پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی - ابن سینا با هدف دستیابی به دانش فنی در زمینه فناوری‌های نوین زیستی از طریق انجام طرح‌های مطالعاتی و پژوهشی آزمایشگاهی و بالینی، از سال ۱۳۷۷ فعالیت خود را آغاز کرد.

آخرین مطالب بلاگ

دستاوردهای آموزشی

دستاوردهای آموزشی

دستاوردهای آموزشی اخذ موافقت بوردهای تخصصی و هیأت...

دستاوردهای درمانی

دستاوردهای درمانی

دستاوردهای درمانی راه اندازی نخستین کلینیک فوق تخ...

دستاوردهای پژوهشی

دستاوردهای پژوهشی

دستاوردهای پژوهشی ارایه 822 مقاله داخلی و خارجی ا...

تولیدات

تولیدات

دستاوردهای تولیدی تولید موفقیت آمیز انواع آنتی با...

سایر

سایر

سایر دستاوردها 1-احداث پروژه عمرانی مجتمع تحقیقات...

عضویت ها

عضویت ها

عضویت پژوهشگاه در شبکه های تحقیقاتی کشور شبکه سرط...

گالری تصاویر

آمار سایت

ما 288 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

نماد الکترونیکی

جستجو